Nadstavby a přístavby střech

Mnoho majitelů hlavně rodinných domů uvažuje o nové nadstavbě staré ploché střechy střechou šikmou.

Převažují dvě varianty nadstavby šikmých střech.

1. Nadstavba střechy s mírným sklonem , která slouží pouze pro zastřešení ploché střechy. Není zde prostor pro vytvoření půdní vestavby, sklon se řídí dle použité krytiny, např. 12 až 25 stupňů pro plechové krytiny typu Lindab, Ruukki , Omac, Satjam, Rova , Decra apod.

Převažují jednoduché střechy sedlové, dále střechy valbové a stanové. U stanových střech odpadá zdění štítů a sjednocování nové fasády se starou, pokud se neprovádí zároveň i nové zateplení domu.

2. Nadstavba šikmé střechy s vytvořením prostoru pro půdní vestavbu, která bude později sloužit k vytvoření obytného prostoru v půdním podkroví. Nedoporučujeme ihned tyto střechy zateplovat a izolovat, protože řezivo krovu vysychá rok i více, dle možnosti odvětrávání. Tyto střechy mají většinou sklon nad 35 stupňů - bezpečný sklon pro většinu krytin.

Tyto střechy musí mít vyhotoven projekt oprávněnou osobou a musí být ohlášeny na stavebním úřadu. Dále je nutno si uvědomit finanční náročnost této stavby, potřebu odborné firmy, která zajišťuje veškeré dodávky jako jsou zednické práce, tesařské, klempířské a pokrývačské práce, nebezpečí zatečení do domu z důvodu rozkrytí původní krytiny, zhotovení nového věnce atd.