Světlovody do plochých a šikmých střech

Typy světlovodů -v poslední době se objevilo na trhu mnoho nových typů světlovodů. Objevily se typy, které nemají zdaleka odpovídající světelné výkony a poškozují dobré jméno "světlovodů". Proto se prosím pří výběru světlovodu dotazujte na u všech dodavatelů na následující věci:

  • Typ potrubí světlovodu - nejkvalitnější světlovody používají hladké rovné potrubí se speciálně napařenou reflexní vrstvou stříbra.
  • Činitel odrazu povrchu - zrcadlový povrch světlovodu nejvíce ovlivní jeho účinnost. Standard je hodnota 96%, ty nejkvalitnější světlovody dosahují hranice neuvěřitelných 98%. Takže ztráta při odrazu paprsku je pouze 2%.
  • Průměr světlovodu - při výběru dodavatele porovnávejte stejné průměry potrubí i u konkurence. Průměr světlovodu je nejdůležitější činitel ovlivňující účinnost světlovodu. Takový nejpoužívanější průměr pro rodinné domy je průměr 35cm a pro kanceláře 53cm .
  • Typ a úroveň oplechování na střeše - zde bychom doporučili, se v některých případech vyhnout plastovým základnám, které nemají dostatečnou tvarovou stálost a především do taškových krytin jsou méně vhodné. Spíše doporučujeme klasické žárově zinkované základny opatřené komaxitovou barvou v peci. Taková základna je vyráběna přímo pro české krytiny včetně profilovaných a tudíž dokonale zapadají do střechy a navíc jsou i v barvě krytiny.
  • Typ střešní kopule - zde je velmi důležité pohlídat tvar a vybroušení průhledné kopule. Tato kopule musí splňovat nejen všechny parametry z hlediska životnosti, ale také parametry optické. Kopule musí mít takový tvar, aby dokázala násobit sluneční paprsky a směrovat je co nejvíce od systému. Nejpoužívanější kopule jsou z tvrzeného plastu, jsou již několik desetiletí vyráběny a dostatečně prověřeny. Tyto kopule mají po svém obvodu vybroušení např. ve tvaru diamantu, nebo speciální odrazové vybroušení umístěné na severní stěně kopule. Vybroušení se pak chová jako reflektor u automobilu, kde směřuje paprsky na správné místo. V poslední době se také objevili kopule, rovné hladké, které spíše vypadají jako výlez na střechu či malé střešní okno. Tyto typy jsou vyhledávány z důvodu vhodnějšího klasického vzhledu na střeše, ale z hlediska lomu a násobení paprsků jsou kontraproduktivní. Musí se počítat s účinností nižší až o 35% proti klasickým kopulím a ještě větší ztrátou při nízké úrovni slunce (tj. při východu a západu slunce). Je pak nutné zvolit vhodný průměr světlovodu, který dožene ztráty v kopuli.